
Znaczenie kolorów w rozwoju dziecka
Na temat rozwoju wzroku dzieci przeprowadzono wiele badań naukowych, z podsumowania których wynika, że początkowo dziecko rozpoznaje jedynie kilka kolorów. Na wstępnym etapie rozwoju dziecka najbardziej widoczne są dla niego kontrastowe barwy takie jak biel, czerń oraz czerwień. Do tego zestawu kolorystycznego dołączają bardzo szybko intensywna zieleń, żółty, a następnie niebieski. Po roku wzrok u dziecka jest już przyzwyczajony do rozpoznawania większości kolorów w podobnym stopniu jak u osoby dorosłej. Pierwsze miesiące życia dziecka są jednak czasem, w którym zakres pola widzenia oraz dostrzeganych barw rozwija się stopniowo.
Jakie znaczenie mają kolory w rozwoju dziecka?

Kolory mają duże znaczenie, a raczej intensywność ich barw, szczególnie przez pierwsze tygodnie życia, kiedy maluszki nieustannie doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową. Z badań wynika że możliwość rozpoznawcza wzrasta wraz z nasyceniem barwy. Wiedza na temat rozwoju wzroku u dzieci jest bardzo istotna w projektach dotyczących wzorów i kolorów w designie zabawek czy grafik, które pojawiają się w książkach dla maluszków. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley pokazują, że już dwutygodniowe niemowlęta reagują na kolory i odróżniają czerwony obiekt od zielonego. Warto jednak pamiętać, że ich umiejętności nie są jeszcze takie jak u osób dorosłych, nie potrafią dostrzec subtelnych różnic pomiędzy podobnymi kolorami.
Jak wygląda rozwój wzroku u dziecka w pierwszym roku jego życia?

Maluszkom na wczesnym etapie rozwoju trudno jest odróżnić różnice tonalne, na przykład pomiędzy kolorem pomarańczowym a czerwonym. Zdecydowane żywe kolory i wyraźne różnice między nimi będą wówczas bardziej zwracały uwagę dziecka niż kolory stonowane. Nauka koloru następuje jednak bardzo szybko i subtelności w ich odcieniach są dostrzegalne coraz bardziej z każdym dniem. Umiejętność rozróżniania kolorów rozwija się symultanicznie wraz z rozwojem zakresu pola widzenia, czułością na jasność, rozpoznawanie kształtów. Dużo łatwiej będzie maluszkowi rozróżnić kształt i kolor zabawki na wczesnym etapie rozwoju jeśli będzie on wyraźnie zaznaczony.

Duże kontrasty kolorystyczne, intensywność barwy dodatkowo na przedmiotach poruszających się i świecących, będą działać stymulująco na dziecko. W nadmiarze możemy osiągnąć jednak odwrotny efekt i doprowadzić do problemów z zasypianiem, a nawet płaczliwości dziecka. Kiedy miną już 2 lub 3 miesiące życia dziecko zaczyna podążać już wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami, a jego zakres pola widzenia to około 60 cm. Rozpoznaje twarz rodzica i odpowiada uśmiechem na uśmiech. W czasie kolejnych miesięcy uczy się rozpoznawać mniejsze elementy. Interesujące stają się zabawki wydające dźwięki. Po 1 roku życia głębia ostrości i widzenie przestrzenne rozwija się jeszcze bardziej i dziecko jest w stanie dostrzegać już dalej położone obiekty.

Jakimi kolorami powinniśmy otaczać nasze maluszki już od najmłodszych lat?
Aby wybrać odpowiednie kolory, potrzebna jest również wiedza jak kolory na nas oddziałują. Na co więc zwrócić uwagę przy doborze kolorów które znajdą się w otoczeniu dziecka? Kolory mają wielką moc! Ich dynamika i sposób oddziaływania jest różny w zależności od ciepła i intensywności koloru. Wiedza o tym jaki i w jaki sposób barwa na nas oddziałuje praktykowana była już w starożytnych Chinach jako metoda lecznicza. Na nowo odkrycia dotyczące barw i ich oddziaływania została przywrócona gdy zainteresował się nimi Izaak Newton. Zaprojektował on pierwszy „wykres kołowy kolorów” w 1666 roku. Uważał, że światło słoneczne można rozszczepić na różne kolory. Stworzył pierwsze koło barw, które zostało później poszerzone o kolejne odcienie i dopracowane, a w dniu dzisiejszym nadal przysługuje się wielu artystom i projektantom we wszystkich dziedzinach designu. Goethe w IIX wieku był zafascynowany oddziaływaniem kolorów na nastrój. Dzięki temu jest nazywany ojcem psychologii barwy. Poświęcił dziesiątki lat na napisanie książki pod tytułem „Teoria kolorów”. Słowa pisarza:„Jeśli spoglądasz podczas szarego, zimowego wieczoru w krajobraz przez żółte szkło, twój nastrój poprawia się; spogląda się na świat w zielonym świetle, działa to uspokajająco”.
Jak kolor wpływa na zachowanie dziecka?
Wiedzą z dziedziny oddziaływania kolorów na nastrój człowieka bardzo chętnie posługują się projektanci tworzący produkty również dla dzieci. W chwili obecnej królują stonowane, miękkie odcienie barw. Najczęściej pojawiające się projekty aranżacji wnętrz skupiają się na bieli, szarości, naturalnym kolorze drewna i ewentualnie kontrastowej czerni. Jak jest w przypadku przestrzeni Twojego maluszka? Kolory ścian to nie wszystko. Warto zapamiętać że od najmłodszych lat mamy szansę kształtować i zapewniać również wysokiej jakości doznania estetyczne dla naszych maluszków otaczając je dobrym designem. Dodatkowo poza dobrym designem, kształtem bez ostrych krawędzi warto też zatrzymać się na chwilę i pomyśleć również nad kolorem. Organizm ludzki reaguje na kolor na wielu poziomach, na przykład fizjologicznie - zmianą ciśnienia krwi, przyśpieszeniem oddechu, zaburzeniami równowagi, sennością, pobudzeniem apetytu. Na kolory reagujemy również w sposób uwarunkowany kulturowo. Barwa czerwona jest wykorzystywana w przypadku znaków ostrzegawczych, ale też używana przez nauczyciela do zaznaczania błędów. W ten sposób kultura wzmacnia naszą i tak silną reakcję na kolor czerwony, który również w świecie zwierząt jest również kolorem ostrzegawczym. Dobór kolorów może więc wpływać na proces wychowawczy i na zachowanie dzieci. Są kolory, które w wyjątkowym stopniu wpływają na rozwój dzieci.


Biały
Jest to neutralna barwa, symbolizująca zdrowie, młodość, otwartość, dobre intencje. Idealnie komponuje się z innymi barwami. Zapewnia wrażenie porządku. Tonuje emocje i koi nerwy. Biały oznacza otwartość i uczciwość, a także pokój, uzdrowienie i spokój. Wiąże się z doskonałością, czystością, niewinnością, szlachetnością. Kulturowo to kolor dobra (anioły). Kolor kojarzony z elegancją i otwartością nadaje profesjonalnego charakteru. Czysta biel w świadomości ludzi to luksus i solidność.

Czerwony
Jest ciepły, jego mocą jest wyróżnianie się spośród innych kolorów. Jest atrakcyjny i przyciąga uwagę dziecka. Dodaje energii, dlatego w dużej ilości nie jest zalecany dla dzieci o dużym temperamencie. Działa pobudzająco. Jako kolor dominujący może wywołać nawet problemy ze snem. Ten kolor wzmaga również apetyt i przyspiesza metabolizm, ponieważ przyspiesza krążenie krwi. Czerwony to kolor pasji i siły, jest kolorem królów. Najlepiej w tym kolorze dobierać jedynie dodatki i akcesoria do pokoju dziecka. Pomagają utrzymywać wówczas dobry nastrój, szczególnie w okresie jesienno- zimowym. Kolor czerwony Jest symbolem życia i miłości.

Pomarańczowy
Ciepły i radosny, poprawia samopoczucie i daje poczucie pewności siebie. Energetyczny kolor wspomagający rozwój relacji społecznych dziecka. W nadmiernej ilości będzie oddziaływał podobnie pobudzająco jak kolor czerwony. Kulturowo uznawany za symbol ognia i energii. Inspiruje i poprawia nastrój. Leczy stany depresyjne. Kojarzymy z nim lato, radość i ciepło. Jest to kolor odwagi, optymizmu i pewności siebie. Pomaga lepiej komunikować się z innymi osobami.

Żółty
Ciepły, radosny i dodający energii. Sprzyja zadaniom wymagającym aktywności umysłowej, poprawia koncentrację. W nadmiernej ilości lub w zbyt intensywnym odcieniu może wywołać złość lub nerwowość. Kojarzy się z sukcesem - kolor złoty, oraz z pogodnym nastawieniem do życia. Reprezentuje optymizm i młodość. Zwraca uwagę swoją jasnością. Sprzyja kreatywności. Jest kolorem sprzecznym, reprezentuje zarówno dobro – słońce, jak i zło – kolor ostrzegawczy. W Chinach jest kolorem królewskim.

Czarny
Dodaje prestiżu, kolor siły. Kulturowe skojarzenia z czernią to na przykład śmierć i żałoba, zło i bunt, nie we wszystkich jednak, bo w kulturze Indian czerń jest symbolem dobra. W świecie designu kolor ten jest odbierany pozytywnie i kojarzy się z luksusem, ponadczasową i wyszukaną elegancją. Tajemniczy kolor indywidualistów utożsamiany jest również z wysoką inteligencją i budzi szacunek. Kojarzy się z profesjonalizmem, powagą i pewnością siebie.

Różowy
Symbolizuje miłość, kolor poprawiający nastrój. Jasne odcienie różowego mają właściwości uspokajające i wyciszające. Różowy budzi skojarzenia z życzliwością, współczuciem, wrażliwością, czułością i miękkością. Barwa związana jest z romantycznością i miłością, a także radością i niewinnością. Mocno nasycony róż działa ostrzegawczo.

Fioletowy
Pobudza kreatywność, twórcze myślenie, pomaga osiągnąć porozumienie, pobudza emocje Fiolet wyróżnia się działaniem kojącym. Jeśli chcesz być unikatowy, postaw na kolor fioletowy. Pobudza on tę część mózgu, która jest odpowiedzialna za wyobraźnię i rozwiązywanie problemów. Kolor oryginalności, a nawet ekstrawagancji. Od wieków przysługiwał tylko najważniejszym i najbogatszym, monarchom, biskupom i uczonym. Fioletowej barwie przypisujemy skojarzenia z luksusem, szlachetnością, prestiżem, ekskluzywnością i duchowością. Skutecznie przyciąga uwagę dzieci.

Niebieski
Kolor zimny, orzeźwiający, świeży. Ma działanie uspokajające, pobudza do poszerzania wiedzy, wprowadza w stan równowagi. Obniża ciśnienie krwi. Granatowy podnosi zdolność skupienia uwagi. Niebieski poprawia produktywność i nie rozprasza. Ten kolor sugeruje poczucie pewności i zaufania. Ma również wpływ na zmniejszenie apetytu. To kolor harmonii, wierności i współczucia. Barwa związana z pojęciem duchowości i fantazji, wzbudza zaufanie, kojarzy się z rzetelnością.

Zielony
Najbardziej uspokajający z kolorów. Wprowadza w stan równowagi, harmonii, pozwala się rozluźnić. Kojarzy się z naturą i świeżym powietrzem. Ma działanie wspomagające koncentrację, działa odprężająco na wzrok. Kojarzy się z ekologią, spokojem, nadzieją i harmonią. Pomaga w rozwiązywaniu problemów i promuje wolność i zdrowie. Ciemna zieleń reprezentuje pieniądze, sprawy gospodarcze i burżuazję. Budzi skojarzenia z urodzajem, rozwojem, poczuciem bezpieczeństwa i harmonii.
Doświadczenia z dzieciństwa a Twój ulubiony kolor
Psychologowie Stephen Palmer i Karen Schloss z UC Berkeley w 2010 roku przeprowadzili badania, które wykazały, że preferencje kolorystyczne w dorosłym życiu są bardzo mocno kształtowane przez doświadczenia z dzieciństwa. Ukochana zabawka w niebieskim kolorze sprawia, że osoba dorosła właśnie tę barwę uznaje za swoją ulubioną, więc w przyszłości będzie wybierać podobne przedmioty w tym samym kolorze. Warto pamiętać o tym aby otaczać dziecko zróżnicowanymi barwami, tak aby jego świat był kolorowy. Pamiętajmy, że urządzając jego przestrzeń do zabawy kształtujemy również jego przyszły gust. Należy pamiętać, że inny kolor będzie wskazany dla dziecka aktywnego i pełnego energii, inny dla dziecka spokojnego i wyciszonego. Przeprowadziliśmy badania na temat waszych ulubionych barw i tak powstał nasz nowy bestseller – suchy basenik dla dzieci Spring, który nawiązuje do stonowanych naturalnych odcieni wiosennych. Wspaniałe neutralne połączenie delikatnych deseni ecru, zieleni, pastelowej żółci i delikatnego różu. Już sam welwetowy miękki materiał daje znać, że jest to wyjątkowy projekt.
Skąd biorą się pomysły na modne kolory, oraz jaki jest najmodniejszy kolor roku 2022?
Istnieje instytut, który od ponad 23 lat decyduje, który kolor będzie królował w przemyśle modowym, wnętrzarskim i okaże się największym trendem w świecie designu w danym roku. Jest to bardzo złożony proces, którym zajmuje się Instytut Kolorów Pantone. W tym roku ogłosił kolorem roku kolor fioletowy, nazwany Very Peri. Koncepcja najmodniejszego koloru na dany rok, to efekt badań i pracy całego zespołu zbierającego dane odnośnie tego zagadnienia z całego świata. Badane są trendy panujące na rynku i statystyki związane z wydarzeniami na dany rok. Inspiracją może być na przykład przemysł filmowy i nowe produkcje, kolekcje sztuki i nowi artyści, moda i wszystkie dziedziny wzornictwa. Pod uwagę brane są również popularne miejsca podróży, nowe technologie, istotne platformy społecznościowe, wydarzenia, które przyciągają uwagę całego świata. Po przeprowadzeniu dogłębnej analizy ogłaszany jest kolor roku. Z wybranym kolorem połączona jest cała filozofia będąca bazą pomysłu.
Kolor Roku Pantone odzwierciedla to, co dzieje się w naszej globalnej kulturze, wyrażając to, czego ludzie szukają i na co kolor może dać odpowiedź - Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institute.
Stworzenie nowego koloru po raz pierwszy w historii naszego edukacyjnego programu kolorów Pantone Color of the Year odzwierciedla globalną innowację i zachodzącą transformację. W miarę jak społeczeństwo uznaje kolor za kluczową formę komunikacji, sposób wyrażania i wpływania na idee i emocje, a także angażowania i nawiązywania kontaktów, złożoność tego nowego odcienia niebieskiego z domieszką czerwonego fioletu podkreśla szerokie możliwości, jakie stoją przed nami".
Podążając za trendami do rodziny naszych suchych basenów z kulkami dołączył również absolutny must have tego sezonu – welwetowy fioletowy basenik w połączeniu z pastelowymi kolorami zieleni, żółci i delikatnego różu z dodatkiem piłeczek o barwie białej perły. Kolor fioletowy, to w tym sezonie hit w wielu dziedzinach designu, również i na rynku artykułów dla dzieci spełniamy marzenia zestawem prosto od projektantów Meowbaby, stylistycznie wpasowującym się do każdego wnętrza :) Pozostaje już tylko cieszenie się estetycznymi doznaniami połączeń kolorystycznych w zaciszu domowym :) Basenik z kulkami Hokus Krokus jest dodatkowo magicznie wiosenny jak sama nazwa na to wskazuje :) Takie połączenie pobudzi fantazję i kreatywne podejście do zabawy Twojego maluszka!
