Darmowa wysyłka od 99 zł
MeowBaby®
Darmowa wysyłka od 99 zł
do kasy suma: 0,00 zł
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog wpisy
Znaczenie zwierząt domowych w rozwoju dziecka

U większości dzieci chęć posiadania własnego zwierzaka w domu pojawia się już na samym początku dzieciństwa. Początkowo taką potrzebę mogą zaspokoić maskotki w postaci czworonożnych przyjaciół ale z czasem prawdopodobnie i tak pojawią się prośby o żywego przyjaciela.
Nawet bajki zachęcają dzieci do poznawania świata zwierząt. Mamy wiele bajek gdzie głównymi bohaterami są przede wszystkim koty czy psy. Zatem chęć posiadania nowego członka rodziny może narastać, również dzięki temu.

 

Basen z kulkami - idealna zabawka dla dziecka

Wybierasz się na urodziny, chrzciny lub święta i poszukujesz prezentu dla dziecka? Przychodzimy z pomocą! Poszerzyliśmy asortyment naszego sklepu o nowe artykuły, tak by każdy mógł znaleźć coś interesującego. Jeżeli nie masz pomysłu na prezent dla najmłodszych, o nic się nie martw! My zajmiemy się tym, aby obdarowane dziecko było najszczęśliwsze i zadowolone z otrzymanego podarku. Potwierdzeniem tego są tysiące usatysfakcjonowanych dzieci z całego świata, więc i Ty możesz nam zaufać. 

 

Basen z piłeczkami- gotowy zestaw Glamour

Miękki i bezpieczny basen wypełniony kolorowymi kulkami to modny dodatek do każdego pokoju dziecięcego. Tego typu zabawki pokochały nie tylko dzieci, ale także rodzice. Szeroka gama kolorów, w których występują baseny i kulki sprawiają, że można je dopasować do każdego wnętrza, niezależnie od panującego w nim stylu. Basenik z piłeczkami to nie tylko następna zabawka dostarczająca dziecku rozrywki, ale także narzędzie, pełniące nieocenioną rolę w integracji sensorycznej. Oznacza to, że dziecko podczas zabawy wykorzystuje wszystkie zmysły, uczy się reagować na bodźce z zewnątrz, dzięki czemu szybciej się rozwija.

 

 

Blog chmura tagów
Terapia sensoryczna - pytania i odpowiedzi
Terapia sensoryczna - pytania i odpowiedzi

Terapia sensoryczna - pytania i odpowiedzi


Rodzice chcą dać swojemu dziecku wszystko to, co najlepsze. Nic dziwnego, że inwestują w szereg nowoczesnych zabawek. Warto jednak zwrócić uwagę na ich jakość. Producenci oferują szereg atrakcyjnych i bezpiecznych zabawek, jednak rodzice wybierając je powinni zwrócić uwagę, czy wybrane elementy rozwijają zdolności fizyczne, manualne i intelektualne dziecka. Odpowiednio dobrane zabawki sensoryczne zapewniają nie tylko doskonałą zabawę, ale też pozytywnie wpływają na rozwój malucha już od jego pierwszych dni życia. Czym jest terapia sensoryczna i co warto o niej wiedzieć? Szczegóły wyjaśniamy poniżej.



Czym jest integracja sensoryczna?


Terapia sensoryczna w suchym basenie z piłeczkami

Pod pojęciem integracji sensorycznej należy rozumieć proces zachodzący w mózgu, który sprawia, że informacje docierające do dziecka z zewnątrz są odpowiednio przetwarzane, a organizm właściwie na nie reaguje. Bardzo ważne w procesie integracji sensorycznej są zmysły dotyku, czucia ciała i równowagi, które wpływają na codzienne funkcjonowanie dziecka. Specjaliści wyjaśniają, że odpowiednie ich zintegrowanie odpowiada za właściwe działanie zmysłu wzroku, słuchu i mowy oraz umiejętności chodzenia i pisania, malowania czy wykonywania innych precyzyjnych czynności. W momencie wystąpienia zaburzeń integracji sensorycznej dziecko zmaga się z mniejszymi bądź większymi problemami w zakresie przetwarzania docierających do niego bodźców. Do charakterystycznych objawów zaburzeń integracji sensorycznej można zaliczyć nadmierną ruchliwość, kłopoty z koncentracją uwagi czy trudności z wykonywaniem własnych działań. Pojawić mogą się także problemy z pisaniem, czytaniem czy prawidłowym koordynowaniem ruchów.



Terapia sensoryczna – dla kogo jest przeznaczona?


Integracja sensoryczna z drabinką dla dzieci

Terapia sensoryczna jest zalecana do stosowania u dzieci, u których stwierdza się zaburzenia integracji sensorycznej, tj. problemy w odpowiednim odbiorze i przetworzeniu bodźców docierających do mózgu dziecka z zewnątrz za pomocą różnych zmysłów. Zajęcia z terapii sensorycznej najczęściej są zalecane dzieciom znajdującym się w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, choć odpowiednio dopasowane ćwiczenia mogą być stosowane już u niemowlaków. Najczęściej wykonuje się je w sytuacji, gdy maluch ma problemy z jedzeniem. Ważne, by terapia sensoryczna była dopasowana do indywidualnych potrzeb dziecka i stwierdzonych problemów. Warto jednak wiedzieć, że zajęcia z terapii sensorycznej mogą być prowadzone również w przypadku dzieci prawidłowo się rozwijających. Właściwie dopasowane wspierają nie tylko funkcję integracji sensorycznej, ale też rozwój psychoruchowy najmłodszych.



Co daje terapia integracji sensorycznej?


Rozwój ruchowy przy użyciu domowej zjeżdzalni

Integracja sensoryczna jest niezwykle korzystna dla maluchów. Dobrze dopasowane zajęcia pozwalają zobaczyć pierwsze efekty nawet już po kilku zajęciach, aczkolwiek pełne rezultaty są widoczne po około roku, choć w przypadku niektórych dzieci mogą pojawić się nawet po dwóch latach. W osiąganiu zadowalających efektów ważne jest zadbanie o odpowiednią częstotliwość spotkań z terapeutą – powinno to być minimum 2 razy w tygodniu, a zajęcia w zależności od dziecka powinny trwać od 30 do 60 minut. Każdorazowo długość trwania ćwiczeń musi być dopasowana od możliwości małego pacjenta – nie warto ich na siłę przedłużać, gdy dziecko nie jest zaangażowane w ich wykonywanie i zmęczone, ale też nie warto ich skracać, gdy maluch chętnie chce ćwiczyć.



Suchy basen z piłeczkami w terapii sensorycznej

Wśród zauważalnych korzyści można zauważyć lepszy rozwój malucha pod względem psychoruchowym, ale też lepszą łatwość organizowania bodźców płynących z zewnątrz. W efekcie u dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej zanikają agresywne zachowania, wynikające z trudności z przystosowaniem się do nowej sytuacji. Stopniowo zanikają także nerwowe reakcje na trudne dla nich bodźce sensoryczne – płacz i krzyk pojawiają się znacznie rzadziej, aż całkowicie zanikają. Rodzice zauważają także zmniejszenie nadpobudliwości ruchowej, czy też łatwiejsze nawiązywanie interakcji z otoczeniem. Rodzice mogą również zauważyć, że maluch lepiej radzi sobie z używaniem przedmiotów, takich jak kredki czy piłki. Efekty zauważalne są również w przypadku dzieci już uczących się. Mają one znacznie poprawioną koncentrację, dzięki czemu mniej się rozpraszają, dłużej skupiają się na wykonaniu jednej czynności, a w efekcie osiągają lepsze efekty w nauce.

Integracja sensoryczna u niemowląt


Jak już wspominaliśmy, badanie integracji sensorycznej jest wykonywane najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym, tj. około 4 roku życia. Warto jednak pamiętać, że problemy z prawidłowym odbieraniem bodźców mogą występować również u niemowląt. Przeprowadzenie terapii w odpowiednim momencie pozwala nie tylko poprawić jakość życia malucha, ale też jego rodziny.

Warto wiedzieć, że rozwój integracji sensorycznej rozwija się już w łonie matki – szacuje się, że następuje to około 10 tygodnia życia płodu, w momencie, gdy jego mózg zaczyna odczuwać wykonywane ruchy ciała. W pierwszej kolejności rozwija się układ dotykowy, następnie równowaga, a na końcu czucie własnego ciała. Co dla wielu zaskakujące, w czasie ciąży u dzieci rozwijają się również zmysły wzroku, słuchu, węchu i smaku. Pomimo iż wszystko zaczyna się w trakcie życia płodowego, to jednak u noworodka zmysły te nie są na tyle rozwinięte, by poradzić sobie z nowymi bodźcami docierającymi ze świata zewnętrznego.

W przypadku zauważenia objawów takich jak:

  • problemy ze snem i zasypianiem;
  • trudności z wyciszeniem, częste marudzenie, drażliwość, płacz;
  • trudności w karmieniu;
  • niechęć do przytulania, głaskania odpychanie rodziców;
  • dużą wrażliwość lub brak odczuwania bólu;
  • złe tolerowanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak: czesanie, mycie, obcinanie paznokci, mycie twarzy, zębów, czyszczenie nosa czy uszu;
  • podwyższony lub obniżony stan pobudzenia;
  • gryzienie, szczypanie siebie i innych, uderzanie głową o przedmioty;
  • dużą wrażliwość na jasne światło, dźwięki,

Warto skonsultować niemowlaka ze specjalistą. Konsultację z fizjoterapeutą warto wykonać najczęściej niemowlakom po ukończeniu 3 miesiąca życia, a dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia warto skonsultować się z terapeutą SI (Integracji Sensorycznej). W przypadku niemowlaków, terapia obejmuje dopasowanie odpowiednich zabaw sensorycznych i stosowanie odpowiedniej pielęgnacji, które są wykonywane pod okiem specjalisty.



Integracja sensoryczna u starszych dzieci


Suchy basen z piłeczkami w rozwoju psychoruchowym dziecka

Nieco inaczej wygląda terapia integracji sensorycznej w przypadku starszych dzieci. Otrzymują one bowiem więcej zadań do wykonywania w domu. Zabawy są odpowiednio dopasowywane, w zależności od rodzaju stwierdzonych zaburzeń. Mogą pojawić się bardziej wyszukane zadania sekwencyjne, które będą od malucha wymagać sporego zaangażowania. Doskonałym rozwiązaniem są zadania wykonywane na niestabilnym podłożu – pomocne w tym celu mogą być deski balansujące. Z ich pomocą, pod nadzorem terapeuty, dziecko może bowiem wykonywać określone zadania.



Na czym polega integracja sensoryczna?


Piankowe klocki dla dzieci w integracji sensorycznej

Głównym celem terapii integracji sensorycznej jest dostarczenie dziecku kontrolowanej dawki doznań sensorycznych. Bardzo ważne jest, by ich rodzaj i intensywność były dopasowane do charakteru i nasileń zaburzeń. Początkowe zajęcia mogą być trudne dla dziecka, dlatego tak ważne jest, by były prowadzone w przyjaznych warunkach i atmosferze. Specjaliści zaznaczają, że maluchy powinny również czuć, że współuczestniczą w ćwiczeniach, mają możliwość kierowania nimi. Wówczas wzmacnia się zaangażowanie i motywacja, które z kolei pozytywnie wpływają na osiągane efekty. Zajęcia z integracji sensorycznej odbywają się w odpowiednio przygotowanej pracowni sensorycznej. Musi być ona wyposażona nie tylko w specjalistyczny sprzęt, ale też być odpowiednio oświetlona. Kluczową rolę odgrywają akcesoria – poniżej wyjaśniamy, jakie z nich są najczęściej wykorzystywane.



Kolorowe piłeczki do terapii sensorycznej

Pomoce i sprzęt do integracji sensorycznej


Pomoce i sprzęt do integracji sensorycznej obejmują szereg różnorodnych produktów, które pomagają rozwinąć różne sfery psychofizyczne dziecka. W zależności od wybranych akcesoriów, mogą one kształtować zdolności ruchowe, udoskonalać zmysły, ale też wspomagać umiejętność funkcjonowania dzieci wśród rówieśników. W ramach sprzętu do integracji sensorycznej można wyróżnić:

  • sprzęt podwieszany,
  • sprzęt naziemny,
  • pomoce obciążeniowe,
  • woreczki sensoryczne,
  • zestawy do integracji sensorycznej.

Wybierając odpowiednie produkty warto zwrócić uwagę na ich różnorodność. Powinny one mieć różną fakturę, kolory, czy też emitować różnorodne dźwięki. Sprzęty podwieszane i naziemne typu drabinki, deski balansujące czy zjeżdżalnie pozwalają nie tylko usprawnić motorykę, ale też pobudzić wyobraźnię. Wśród zabawek wspomagających integrację sensoryczną można wyróżnić również znajdujące się w naszym sklepie piankowe zestawy do zabawy, połączone z suchymi basenami, wypełnionymi ogromną ilością kolorowych piłek. Akcesoria te pozwalają wspomagać i stymulować rozwój dziecka w domowych warunkach. Wykorzystywanie w domu tych drobnych akcesoriów pozwala wzmocnić i przyśpieszyć osiągane efekty terapeutyczne. Jeśli chodzi o pomoce do integracji sensorycznej wykorzystywane w pracowni, to powinny one być jak najbardziej różnorodne. Sprzęt naziemny, czyli wspominane już podwieszki, huśtawki, a nawet maglownice czy trampoliny pozwalają stymulować układ przedsionkowy i proprioceptywny. Im bardziej różnorodne akcesoria, tym łatwiej terapeucie uzyskać wysoki poziom zaangażowania dziecka i motywację do wykonywania ćwiczeń. Z kolei wspomniane drobne akcesoria, jak woreczki czy maty pozwalają wykonywać różnorodne zadania we współpracy ze specjalistą. Ciekawym pomysłem jest np. chodzenie po jeżykach sensorycznych czy też pokonywanie toru przeszkód. Ten ostatni można również wykonać w domu przy wykorzystaniu piankowych klocków konstrukcyjnych i piankowych zestawów do zabawy. Wzbogacone o drabinki, basen z piłeczkami, czy deskę balansującą pozwalają za każdym razem wykonywać inne kombinacje toru przeszkód, a tym samym zapewniać różnorodne doznania maluchowi. Decydując się na udział w terapii integracji sensorycznej, warto zaufać specjalistom. Mają oni bowiem bogatą wiedzę z zakresu neurobiologii, dzięki czemu wiedzą jak właściwie stymulować zmysły malucha i tym samym rozwijać obszary, w których występują trudności.


Piankowe klocki MeowBaby w terapii sensorycznej

Region dostawy
Select Region

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka kurierska) już od 99,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium