Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog wpisy
Znaczenie zwierząt domowych w rozwoju dziecka

U większości dzieci chęć posiadania własnego zwierzaka w domu pojawia się już na samym początku dzieciństwa. Początkowo taką potrzebę mogą zaspokoić maskotki w postaci czworonożnych przyjaciół ale z czasem prawdopodobnie i tak pojawią się prośby o żywego przyjaciela.
Nawet bajki zachęcają dzieci do poznawania świata zwierząt. Mamy wiele bajek gdzie głównymi bohaterami są przede wszystkim koty czy psy. Zatem chęć posiadania nowego członka rodziny może narastać, również dzięki temu.

 

Basen z kulkami - idealna zabawka dla dziecka

Wybierasz się na urodziny, chrzciny lub święta i poszukujesz prezentu dla dziecka? Przychodzimy z pomocą! Poszerzyliśmy asortyment naszego sklepu o nowe artykuły, tak by każdy mógł znaleźć coś interesującego. Jeżeli nie masz pomysłu na prezent dla najmłodszych, o nic się nie martw! My zajmiemy się tym, aby obdarowane dziecko było najszczęśliwsze i zadowolone z otrzymanego podarku. Potwierdzeniem tego są tysiące usatysfakcjonowanych dzieci z całego świata, więc i Ty możesz nam zaufać. 

 

Basen z piłeczkami- gotowy zestaw Glamour

Miękki i bezpieczny basen wypełniony kolorowymi kulkami to modny dodatek do każdego pokoju dziecięcego. Tego typu zabawki pokochały nie tylko dzieci, ale także rodzice. Szeroka gama kolorów, w których występują baseny i kulki sprawiają, że można je dopasować do każdego wnętrza, niezależnie od panującego w nim stylu. Basenik z piłeczkami to nie tylko następna zabawka dostarczająca dziecku rozrywki, ale także narzędzie, pełniące nieocenioną rolę w integracji sensorycznej. Oznacza to, że dziecko podczas zabawy wykorzystuje wszystkie zmysły, uczy się reagować na bodźce z zewnątrz, dzięki czemu szybciej się rozwija.

 

 

Blog chmura tagów
Rola nauczyciela w wychowaniu dziecka
Rola nauczyciela w wychowaniu dziecka

 Nauczyciel, a wychowanie dziecka

 

Rodzice często uważają, że nauczyciele odpowiadają głównie za proces nauczania ich pociech. Zapominają jednak o tym, że ciąży na nich znacznie większa odpowiedzialność – sprawują nad maluchem kilkugodzinną opiekę każdego dnia, co ma ogromny wpływ na wychowanie najmłodszych. Eksperci wskazują, iż odpowiedzialność ta dotyczy nie tylko wymiaru zawodowego, ale też etycznego. Odpowiednie zachowanie wychowawcy nie tylko pozwala zdobyć dzieciom cenną wiedzę, ale również właściwie poprowadzić ich w świat, poznać życie i cenne wartości życiowe. Zachęcenie dziecka do nauki nie jest łatwe. Można sobie tylko wyobrazić, jak trudnym wyzwaniem dla nauczycieli, może być zachęcenie ich do prawidłowego zachowania i wpojenie pozytywnych postaw życiowych.

Porównując zawód nauczyciela do innych, warto docenić starania pracowników służby oświaty. To jeden z niewielu zawodów wpływających na zachowanie najmłodszych. Nie tylko na ich umysł, ale też myśli, poczucie własnej wartości czy odpowiedzialności. Wielu osobom wydaje się, że nauczyciel ma za zadanie jedynie nauczyć dzieci czytać, pisać i liczyć. Zapominamy, że proces nauki szkolnej to także czas zdobywania umiejętności radzenia sobie w trudnym świecie. To moment, w którym dzieci uczą się nawiązywania relacji z innymi, odnajdywania się w społeczeństwie czy odkrywania własnych potrzeb.

 

 

 

Rola nauczyciela w życiu dziecka

 

Jak już zaznaczyliśmy, nauczyciel pełni istotną rolę w wychowaniu dziecka. Kluczową rolę w procesie nauczania najmłodszych odgrywa jednak osobowość nauczyciela. Pamiętajmy, że dla ucznia część nauczycieli jest bardziej lub mniej przystępna. W efekcie część z nich cieszy się uznaniem wśród najmłodszych i jest lubiana, a część mniej. Bardzo ważne jest również zbudowanie pozytywnej relacji na linii nauczyciel-wychowanek. Dzięki temu uczeń wie, że w każdej sprawie może liczyć na jego pomoc. Otwarci na potrzeby najmłodszych nauczyciele są chętni nie tylko do udzielania im pomocy, ale przede wszystkim to nawiązywania rozmów.

Twierdzenie, że „uczniowie nie muszą lubić nauczyciela, ważne by dobrze się uczyli” jest nieco błędne. Owszem – zdobywanie wiedzy jest niezwykle ważne, ale bez wychowania nawet największa wiedza nie ułatwi radzenia sobie w życiu.

 

 

Jaki wpływ na wychowanie dziecka mają nauczyciele?

 

W procesie edukacji nauczyciele powinni zadbać nie tylko o zdobywanie przez uczniów wiedzy, ale też o zdobycie umiejętności radzenia sobie we współczesnym świecie. Jest to szczególnie ważne w czasach, których już od najmłodszych lat otaczają ich technologie. Wszechobecne komputery, smartfony i wiele innych narzędzi skutecznie utrudnia budowanie relacji z rówieśnikami, ale też dorosłymi. To właśnie tu pojawia się ważna rola nauczyciela. Odpowiednie podejście do dzieci pozwala im pokazać, że można korzystać z nowoczesnych urządzeń, a jednocześnie nie zapominać o budowaniu więzi międzyludzkich. Najlepszym sposobem nauczania jest dawanie przykładu – z tego względu nauczyciel powinien pamiętać, że w relacjach z innymi ważne są szacunek, otwartość i optymizm – elementy, które pozytywnie wpływają na zachowanie dzieci.

Warto przy tym pamiętać, że szacunek, otwartość i optymizm muszą być połączone z autorytetem. Jest to niezwykle ważne, gdyż zbudowanie autorytetu wpływa na okazywanie przez dzieci posłuszeństwa i zdyscyplinowania. Niezwykle ważne jest więc poważne traktowanie nauczyciela przez uczniów. W tym temacie ogromną rolę odgrywają nie tylko nauczyciele, ale też rodzice. To oni powinni budować w swoim dziecku od najmłodszych lat autorytet wychowawcy i budować w nich poczucie ich kompetencji.

 

 

 

Rola nauczyciela, a etyka zawodowa

 

Działania nauczyciela na każdym etapie powinny opierać się o zasady etyki zawodowej, a w tym przypadku pedagogicznej. Dobry nauczyciel i wychowawcza powinien w swojej codziennej pracy stosować zasady:

  • prawdy – która definiuje wartości i treści, jakie są przekazywane najmłodszym,
  • dobra wychowanka – oznaczającą branie odpowiedzialności za dzieci i ich wychowanie,
  • dobrego przykładu – codzienne zachowanie nauczyciela, jego postawa, jak i przekazywane wartości powinny być zgodne z jego przekonaniami,
  • projekcji pedagogicznej – na problemy i różne kwestie uczniowskie nauczyciel powinien umieć spojrzeć nie tylko ze swojej perspektywy, ale też perspektywy ucznia,
  • więzi emocjonalnej – nauczyciel powinien budować dobrą, pozytywną relację z uczniem, która ułatwia nie tylko nauczanie, ale też wychowywanie,
  • poszanowania osobowości – nawet jeśli uczniowie mają inne poglądy na otaczający ich świat, nauczyciel powinien obdarzać ich szacunkiem i akceptacją,
  • profesjonalizmu – w procesie wychowywania i nauczania dzieci ważne jest stałe poszerzanie kompetencji. Jest to niezwykle ważne, a możliwe jedynie poprzez szukanie nowych rozwiązań edukacyjnych i wychowawczych.

 

 

Nauczyciel – czy to tylko zawód?

 

Nauczyciel to nie tylko zawód. To ogromna rola w życiu uczniów, na tyle istotna, że przez wielu traktowana jako misja. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie w towarzystwie nauczycieli dzieci spędzają każdego dnia kilka godzin. Wartości, jakie przekazują im każdego dnia, mają ogromny wpływ na budowanie ich wartości, ale też chęci do odkrywania oraz poznawania świata. Odpowiednie ich zachowanie często sprawia, że dzieci już w najmłodszym wieku potwierdzają: „taki chce być, jak dorosnę”. Usłyszenie takich słów z ust wychowanka jest ogromną nagrodą dla nauczyciela – pokazują one bowiem, jak ogromny wpływ na jego zachowanie mieli pedagodzy.

Każdy nauczyciel ma inną osobowość, jednak zbudowanie autorytetu sprawia, że dzieci chętniej zwracają się o pomoc. Im młodsi uczniowie, tym ten autorytet odgrywa ważniejszą rolę – młode umysły i serca są bowiem bardzo podatne na kształtowanie.

Eksperci często zaznaczają, że nauczyciele to nie tylko pedagodzy. W większości stanowią ich osoby, które prywatnie również są rodzicami. Dzięki temu nie tylko wyróżniają się odpowiednią wiedzą zdobytą podczas licznych kursów i zajęć pedagogicznych, ale również mają odpowiednie podejście do dzieci i praktyczne doświadczenie. To niezwykle ważne. Teoria pozwala przygotować się do wychowywania dzieci, jednak to praktyka sprawia, że mogą oni dostrzec problemy na pierwszy rzut oka niewidoczne dla innych.

Z powyższego wynika, że odpowiednie wybranie placówki pedagogicznej pozwala nie tylko znaleźć miejsce, w którym dziecko zdobędzie cenną wiedzę, przydatną w późniejszym życiu zawodowym, ale też zdobędzie cenne wartości, które są niezwykle ważne w życiu osobistym.

Region dostawy
Select Region

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka kurierska) już od 300,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium