Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog wpisy
Znaczenie zwierząt domowych w rozwoju dziecka

U większości dzieci chęć posiadania własnego zwierzaka w domu pojawia się już na samym początku dzieciństwa. Początkowo taką potrzebę mogą zaspokoić maskotki w postaci czworonożnych przyjaciół ale z czasem prawdopodobnie i tak pojawią się prośby o żywego przyjaciela.
Nawet bajki zachęcają dzieci do poznawania świata zwierząt. Mamy wiele bajek gdzie głównymi bohaterami są przede wszystkim koty czy psy. Zatem chęć posiadania nowego członka rodziny może narastać, również dzięki temu.

 

Basen z kulkami - idealna zabawka dla dziecka

Wybierasz się na urodziny, chrzciny lub święta i poszukujesz prezentu dla dziecka? Przychodzimy z pomocą! Poszerzyliśmy asortyment naszego sklepu o nowe artykuły, tak by każdy mógł znaleźć coś interesującego. Jeżeli nie masz pomysłu na prezent dla najmłodszych, o nic się nie martw! My zajmiemy się tym, aby obdarowane dziecko było najszczęśliwsze i zadowolone z otrzymanego podarku. Potwierdzeniem tego są tysiące usatysfakcjonowanych dzieci z całego świata, więc i Ty możesz nam zaufać. 

 

Basen z piłeczkami- gotowy zestaw Glamour

Miękki i bezpieczny basen wypełniony kolorowymi kulkami to modny dodatek do każdego pokoju dziecięcego. Tego typu zabawki pokochały nie tylko dzieci, ale także rodzice. Szeroka gama kolorów, w których występują baseny i kulki sprawiają, że można je dopasować do każdego wnętrza, niezależnie od panującego w nim stylu. Basenik z piłeczkami to nie tylko następna zabawka dostarczająca dziecku rozrywki, ale także narzędzie, pełniące nieocenioną rolę w integracji sensorycznej. Oznacza to, że dziecko podczas zabawy wykorzystuje wszystkie zmysły, uczy się reagować na bodźce z zewnątrz, dzięki czemu szybciej się rozwija.

 

 

Blog chmura tagów
Jak rozwijać koncentrację u dziecka?
Jak rozwijać koncentrację u dziecka?

Jak rozwijać koncentrację u dziecka?


Wiele dzieci we współczesnych czasach ma problem z koncentracją na wykonywaniu określonych zadań. Wielu specjalistów zauważa, że koncentracja to tzw. „towar deficytowy”. Najczęściej są one wykrywane w momencie rozpoczęcia edukacji, a elementem zwracającym uwagę na problem jest m.in. trudność w wykonywaniu zadań domowych. Co ważne – problemom z koncentracją nie musi towarzyszyć nieprawidłowy rozwój umysłowy. Skąd biorą się problemy z koncentracją u dzieci i jak sobie z nimi radzić? Wyjaśniamy poniżej.Przyczyny problemów z koncentracją u dzieci


Jak poprawić koncentrację u dziecka?

Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi na wykonywaniu określonej czynności. Warto wiedzieć, że jest ona rozwijana stopniowo – dzieci w początkowym etapie swojego życia nie mają tej umiejętności. W efekcie nie tylko mogą rezygnować z wykonywania określonych zadań przed ich ukończeniem, ale też nie reagować na docierające do nich komunikaty. W przypadku najmłodszych dzieci takie zachowanie jest jak najbardziej poprawne – małe dzieci są ruchliwe i rozkojarzone.

Jak rozwijać koncentrację u dzieci

Wykonując określone czynności najczęściej wybierają te, które są dla nich atrakcyjniejsze. Przyjmuje się jednak, że takie zachowanie jest akceptowalne do 5 roku życia – z wiekiem dziecko powinno nie tylko nabywać umiejętność koncentracji, ale też powinna poprawiać się jej jakość. Zdarzają się jednak sytuacje, że dziecko pomimo ukończenia 5 roku życia nie potrafi się skoncentrować w odpowiednim stopniu do swojego wieku. Uznaje się bowiem, że maluchy w wieku wczesnoszkolnym powinny już nie tylko chętniej wykonywać powierzone zadania, z większym zaangażowaniem, ale też mieć podzielność uwagi. Jest to niezwykle ważne – maluch, który ma podzielność uwagi może się bowiem bawić i jednocześnie reagować na usłyszane komunikaty.


Objawami sygnalizującymi wystąpienie problemu może być m.in. konieczność kilkukrotnego powtarzania komunikatu do momentu zrozumienia go przez dziecko. Warto jednak zaznaczyć, że umiejętność koncentracji u dzieci przedszkolnych nie oznacza, że musi ono skupiać się przez długi czas na wykonywanym zadaniu. Przyjmuje się, że w wieku przedszkolnym wystarczająca jest umiejętność utrzymania uwagi do około 15 minut. Nieco starsze dzieci, na etapie edukacji wczesnoszkolnej, mogą już natomiast skupić się do 20 minut, aczkolwiek w przypadku silnego zaangażowania emocjonalnego i entuzjastycznego podejścia czas koncentracji dziecka może ulec wydłużeniu nawet do 40 minut.


Problemy z koncentracją dziecka

Co równie ważne, u dzieci przedszkolnych przeważa jeszcze uwaga mimowolna, tj. niezależna od ich woli. Uwaga dowolna pojawia się dopiero u starszych uczniów i obejmuje ona świadome skupienie się na wykonywaniu określonych zadań. Najdłużej, z uwagi na swój wiek, na wykonywaniu określonych zadań koncentrują się nastolatkowie – czas ten wynosi nawet 40 minut. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko do skoncentrowania się na zadaniu potrzebuje motywacji – bez niej, nawet kilkuminutowe skupienie może być trudne. Należy również wiedzieć, że mózg dzieci do skupienia uwagi na określonej czynności potrzebuje wyciszenia i wyeliminowania bodźców rozpraszających – zarówno tych słuchowych, wzrokowych, ruchowych oraz węchowych.

Trening koncentracji u dzieci

Skupienie się na zadaniu może być również trudne w przypadku dzieci borykających się z napięciami emocjonalnymi. Wynika to bowiem z faktu, iż pochłaniają one dużą część zasobów poznawczych, a to z kolei utrudnia koncentrację. Stąd też, do pełnej koncentracji konieczne jest wprowadzenie dziecka w stan odprężenia, ale nie rozleniwienia. Mózg spokojnego dziecka wydziela bowiem dopaminę, serotoninę i endorfiny, które wspomagają koncentrację, a tym samym ułatwiają naukę.Warto również wyjaśnić, że problemy z koncentracją u dzieci mogą objawiać się na wiele sposobów.


Wśród najczęściej występujących form można wyróżnić:

 • wolne tempo pracy,
 • nieuwagę,
 • rozkojarzenie,
 • zniechęcenie.

W przypadku wystąpienia problemów z koncentracją u dziecka, warto nie tylko wdrożyć odpowiednie ćwiczenia, ale przede wszystkim znaleźć przyczynę ich wystąpienia. Specjaliści wyjaśniają, że zaburzenia koncentracji u najmłodszych najczęściej są spowodowane:

 • problemami rodzinnymi,
 • słabą motywacją,
 • ograniczonymi zdolnościami intelektualnymi,
 • zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD),
 • niskim poziomem magnezu.

Poniżej prezentujemy kilka ćwiczeń, które pozwalają ćwiczyć koncentrację i wspomagają rozwój dzieci. Rodzice przed ich wdrożeniem muszą jednak pamiętać, że ważne jest ich regularne i długotrwałe wykonywanie. Tylko cierpliwość i maksymalne zaangażowanie pozwalają przynieść zadowalające efekty.


Rozwój koncentracji u dziecka poprzez ćwiczenia

Ćwiczenia i zabawy fizyczne wspierające koncentrację


Kształtowanie koncentracji dziecka

Ćwiczenia i zabawy fizyczne wspierające koncentrację u dzieci można wykonywać już z przedszkolakami. Wielu rodziców zastanawia się nie tylko jak rozwijać koncentrację u dzieci, ale przede wszystkim jak ją polepszyć. Planując określone zadania, warto pamiętać, że w przypadku najmłodszych, powinny one być w formie zabawy. Dzięki temu nauka będzie przyjemna, a w konsekwencji maluch będzie chętnie wykonywał zadania. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie ćwiczeń rozwijających mózg malucha do jego ulubionych zajęćWśród polecanych ćwiczeń pozwalających stymulować mózg znajdują się:


  • Zabawy sensoryczne

Ćwiczenia te pozwalają zaangażować wszystkie zmysły dziecka poprzez dostarczenie odpowiednich bodźców. Najważniejsze, aby maluch zyskał dostęp do zróżnicowanych dźwięków, zapachów, smaków. Im więcej ich będzie, tym mocniejsza będzie stymulacja. Wśród polecanych ćwiczeń kształtujących koncentrację znajdują się np. wspólne słuchanie różnych dźwięków, chodzenie bosymi stopami po różnego rodzaju podłożach, zabawy manualne przy wykorzystaniu piasku, plasteliny czy też ciastoliny.


  • Selekcjonowanie i sortowanie

W ramach tych ćwiczeń dziecko musi skategoryzować wybrane przedmioty i stworzyć z nich odpowiednie grupy. Do tego zadania można wykorzystać przedmioty domowe. Sortowanie sztućców, odzieży czy zabawek jest dla maluchów bowiem nie tylko ciekawe, ale i przyjemne. Kategoryzować można na wiele sposobów – pod względem koloru, wielkości, czy też rodzaju przedmiotu.


  • Wspólne spędzanie czasu

Na rozwój mózgu dziecka ogromny wpływ na wspólne spędzanie czasu na rozmowach czy też czytaniu bajek. Aktywności te nie tylko są przyjemne dla najmłodszych, ale pozwalają też zbudować relację z rodzicami.

Ćwiczenia kształtujące koncentracje dzieci

Niezwykle ważne w procesie budowania koncentracji u dziecka jest zadbanie o odpowiednią ilość odpoczynku, snu i ruchu. Jeśli chodzi o sen, to należy pamiętać, że dziecko powinno spać około 9-10 godzin dziennie, aczkolwiek są przypadki, w których dzieci nie potrzebują tylko godzin snu. Dzieci niewyspane są nie tylko rozdrażnione, ale też rozkojarzone i podatne na emocjonalne reagowanie w trudnych sytuacjach. Każdego dnia dziecko powinno również znaleźć chwilę na odpoczynek. Szczególnie dotyczy to dzieci wczesnoszkolnych, które pierwszą część dnia spędzają w szkole, a drugą część dnia na odrabianiu lekcji i nauce czy uczęszczaniu na dodatkowe zajęcia.

Problemy z koncentracją dzieci

Ważną rolę odgrywa także ruch na świeżym powietrzu. Mózg każdego człowieka potrzebuje aktywności ruchowej. Co prawda nie wpływa ona na jego rozwój, ale pozwala mu odpocząć i poprawić samopoczucie dziecka. Aktywność może przybrać różnorodną formę – od jazdy na rowerze, po spacery, skakanie na trampolinie, jazdę na rolkach i wiele innych. Odpowiednia dzienna dawka ruchu pozwala wzmocnić układ przedsionkowy i propioceptywny, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie ciała i umysłu dziecka.

Jak kształtować koncentracja dziecka, ćwiczenia

Ćwiczenia i rozwój intelektualny – trening uważności


Pomocne w budowaniu odpowiedniej koncentracji u dzieci jest również prowadzenie treningu uważności. Wielu specjalistów uważa, że powinno to być podstawowe działanie pozwalające wyeliminować problemy ze skupieniem się maluchów. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia pozwalają najmłodszym uczyć się bycia „tu i teraz”, a jednocześnie wyeliminować rozpraszacze i jednoczesne wykonywanie kilku czynności. Trening uważności, zwany także mindfulness, pozwala nauczyć się najmłodszym nie tylko maksymalnego wykorzystania danej chwili, ale też zadbania o odpoczynek dla umysłu. W efekcie dzieci są nie tylko mniej nerwowe, ale też lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach i są bardziej skupione.
Trening uważności dla dziecka

Aby jednak osiągnąć odpowiednie efekty należy regularnie praktykować mindfulness. W ramach zajęć są prowadzone praktyki medytacyjne pozwalające:

 • skupić się na oddechu,
 • skupić się na odczuciach fizycznych całego ciała,
 • wykonywać powolne ćwiczenia fizyczne,
 • obserwować własne emocje,
 • obserwować własne reakcje pojawiające się w kontakcie z innymi ludźmi.

Odpowiednio dopasowane ćwiczenia pozwalają osiągnąć szereg korzyści. Wśród najważniejszych można wyróżnić nie tylko lepszą zdolność do skupiania się na określonych czynnościach i bodźcach, ale też wiele innych. Uczestnicy treningu uważności wskazują, że dzięki medytacji zwiększyła się ich wrażliwość na odczuwanie własnych emocji i myśli. Te pierwsze stały się łagodniejsze, a to z kolei przełożyło się na fakt, iż dzieci stały się życzliwsze dla samych siebie. Owszem – nadal pojawiają się trudne emocje, jednak wielu maluchom dużo łatwiej jest sobie z nimi poradzić.

Rodzice muszą wiedzieć, że trening uważności dzieci może być prowadzony zarówno przez specjalistów, jak i w domowych warunkach. Wiele ciekawych, gotowych ćwiczeń prezentuje m.in. książka ELine Snel „ Spokój i uważność żabki”. W rozwoju koncentracji, ale też intelektu pomocny jest również trening pamięci. Odpowiednio wyćwiczona pamięć nie tylko ułatwia naukę, ale też pozwala odnosić sukcesy na różnych płaszczyznach.


Chcąc wspomóc rozwój pamięci najmłodszych warto postawić na:


  • Gry pamięciowe typu memory

Odszukiwanie takich samych obrazków jest nie tylko przyjemne, ale też ciekawe dla najmłodszych, zwłaszcza tych uwielbiających konkurencję.

  • Opowiadanie bajek

Po przeczytaniu bajki warto pozwolić dziecku na opowiedzenie najważniejszych faktów z niej – pozwala to nie tylko zapamiętać wybrane szczegóły, ale też sprawia, że dzieci uważniej wysłuchują opowieści.

  • Nauka wierszyków i piosenek

W ćwiczeniu pamięci pomocne jest również uczenie się dziecięcych piosenek i wierszyków nie tylko w przedszkolu, ale też w domu.


Rozwój koncenracji i pamięci u dzieci

Podsumowując – rodzice,którzy zauważyli problemy z koncentracją u swojego dziecka powinni wdrożyć odpowiednie działania. Ważne jest nie tylko zadbanie o ćwiczenia, ale też zweryfikowanie własnego postępowania. Dzieci chłoną niczym gąbka i chętnie naśladują zachowania rodziców. Jeśli mama lub tata w jednej chwili wykonuje kilka czynności na raz – je obiad, ogląda telewizje i rozmawia przez telefon, to dziecko zaczyna postępować tak samo. Zbyt duża liczba zadań do wykonania negatywnie wpływa na mózg każdego – nie tylko dziecka, ale też dorosłych. Milion punktów do odhaczenia na liście sprawia, że dana osoba staje się nerwowa i rozkojarzona – nic dziwnego, że trudno o skupienie. Najlepszym rozwiązaniem jest pokazywanie dzieciom, że w danej chwili należy wykonywać wyłącznie jedną czynność, gdyż pozwala to maksymalnie się na niej skupić i właściwie ją wykonać. Oczywiście w trudniejszych sytuacjach konieczna może okazać się pomoc specjalistów i to z nimi należy konsultować wszelkie wątpliwości i podejrzenia.

Region dostawy
Select Region

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Przesyłka kurierska) już od 300,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium