
Co wspólnego mają gofry z dobrym designem?
Zacznijmy od Hygge...

Jaką atmosferę chcielibyśmy wprowadzić do naszego domu oraz do pokoju dziecka? Idealne określenie na to znaleźli Duńczycy i nazywa się hygge. Słowo hygge oznacza jakość przytulności i wygody wywołujące uczucie zadowolenia i dobrego samopoczucia. Trudno znaleźć pojedyncze słowo będące odpowiednikiem słowa hygge. Można opisać je jako uczucie przytulenia, przytulności, pocieszający wydźwięk otaczającego nas wnętrza oraz ludzi, wywołującego w nas efekt poczucia ciepła, serdeczności, zaopiekowania. Czerpanie przyjemności z obecności kojących rzeczy i momentów, takich jak świeżo zaparzona filiżanka kawy lub świeżo upieczone ciasteczka czy bułeczki. Oczywiście hygge najbardziej można odczuć w zimowe miesiące, kiedy jesteśmy otuleni dodatkowo ciepłym wełnianym kocem i dorzucimy do tej wizji zapach drewna i dźwięki paleniska dochodzące do nas z kominka :)

Prawdziwym wyrazem hygge jest dodatkowo dzielenie się tą atmosferą z bliskimi, skupienie się na tym co przynosi lepszą jakość życia. Hygge można również przedstawić jako stan mindfulness, bycie tu i teraz i prawdziwe skupienie na czerpaniu radości i piękna z podstawowych i prozaicznych czynności oraz z życia w łączności z bliskimi. Idea prostoty, radości, wzajemności, wspólnoty i przynależności oznacza tworzenie ciepłej atmosfery i cieszenie się dobrymi rzeczami w życiu w towarzystwie dobrych ludzi. Być może hygge wyjaśnia, dlaczego Duńczycy są jednymi z najszczęśliwszych ludzi na świecie. Hygge oznaczało pierwotnie dobre samopoczucie. Atmosfera hygge uważana jest za część duńskiego charakteru narodowego. Celebrowanie wszystkiego co przytulne uważa się za jeden z powodów, dla których Dania znajduje się na szczycie listy najszczęśliwszych krajów świata. Główne składniki hygge: świece – duża ilość, gorące kakao i napoje, ciepły miękki koc, którym można się otulić, obszerne swetry, pocieszające jedzenie, domowe słodycze.

Dobry design
Komfort i przytulność można osiągnąć również dbając o otoczenie się dobrym wzornictwem. Pojęcie dobrego wzornictwa zostało zdefiniowane przez zasady projektanta przemysłowego Dietera Ramsa. Dobry design sprawia, że produkt jest użyteczny i zrozumiały, jest innowacyjny, estetyczny, nie rzuca się w oczy, jest uczciwy, trwały, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, przyjazny dla środowiska i wymaga jak najmniej projektowania.
Najważniejsze zasady dobrego designu:
- Dobry design jest nowatorski
- Dobry design sprawia, że produkt jest użyteczny
- Dobry design sprawia, że produkt jest estetyczny
- Dobry design sprawia, że produkt jest zrozumiały i nie onieśmiela
- Dobry design nie rzuca się w oczy, jest skromny i powściągliwy
- Dobry design jest szczery – nie obiecuje tego czego nie potrafi spełnić
- Dobry design jest ponadczasowy – zachowuje styl latami
- Dobry design jest sumiennie wykonany i przykłada wagę do szczegółów
- Dobry design jest przyjazny dla otoczenia, oszczędza zasoby i dba o środowisko naturalne
- Dobry design rządzi się zasadą „im mniej tym więcej”

Oto składniki na wspaniały przytulny dzień. Kiedy jesteśmy już otoczeni dobrym designem, możemy cieszyć się nadmorskimi specjałami. Gofry kojarzą się przecież przede wszystkim z wakacjami nad morzem. Jest to idealny sposób na wprowadzenie elementu, dzięki któremu jeszcze bardziej poczujemy atmosferę hygge.
Poniżej znajdziecie przepis na gofry jaki dla was uszykowaliśmy
Składniki:
- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej lub tortowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 2 łyżeczki cukru pudru lub cukru
- 1 łyżka cukru wanilinowego (lub 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii)
- 1/2 szklanki oleju roślinnego (np. słonecznikowego) lub roztopionego masła
- 2 jaja
- 1 szklanka mleka
Przygotowanie:
Rozpoczynamy od wymieszania składników suchych. Mąkę wsypać do miski, dodać proszek do pieczenia, sól, cukier, cukier wanilinowy. Wszystko wymieszać a następnie dodać jajka, olej roślinny oraz mleko. Zmiksować mikserem na gładką masę. Ciasto można odstawić na chwilę (na około 10 - 15 minut), nie jest to jednak konieczne. W tym czasie rozgrzać gofrownicę. Gofry piec przez około 3 - 3,5 minuty lub przez czas podany w instrukcji gofrownicy. Gofry po upieczeniu możemy posypać cukrem pudrem i polać syropem klonowym, lub podawać z ulubionymi dodatkami.
